Skip To Main Content

Highland High School Bus Stops

Print Highland High School Bus Stops

School Bus Stop AM Route AM Time PM Route PM Time
Highland 2 ½ Mile & Smith 25 7:27 25 4:39
Highland 2 1/2 Mile & Walton 25 7:28 25 4:40
Highland Abraham (300) - Bi-Centennial Park 37 7:58 37 4:14
Highland Afton & Circle Inn 37 7:30 37 4:20
Highland Ballard btw Hawthorne & Philbin 61 7:37 61 4:18
Highland Ballard btw Hiline & Yellowstone 27 7:24 27 4:31
Highland Ballard btw Philbin & Rio Vista 61 7:40 61 4:21
Highland Ballard btw Yellowstone & Hawthorne 27 7:27 27 4:34
Highland Breneman & Pineridge Apts 11 7:45 11 4:25
Highland Brundage & Mary’s Park 39 8:03 39 4:13
Highland Buffalo Road (All) 25 7:19 25 4:10
Highland Burley & Chubbuck 11 7:37 11 4:38
Highland Cemetery btw Philbin & Hawthorne 61 7:47 61 4:29
Highland Cemetery btw Rio Vista & Philbin 61 7:44 61 4:26
Highland Cemetery btw Siler & Hawthorne 27 7:41 27 4:49
Highland Cemetery btw Yellowstone & Siler 27 7:39 27 4:47
Highland Chickadee & Whitaker 25 7:58 25 4:16
Highland Cutshalts btw Philbin & Hawthorne 61 7:59 61 4:45
Highland DeKay Rd (All) 25 7:40 25 4:52
Highland Delaware & Jerry Rowland Park 34 7:54 34 4:13
Highland Edmo btw Hawthorne & Siler 27 7:46 27 4:52
Highland Edmo btw Mission & Hiline 34 ***** 34 *****
Highland Edmo btw Yellowstone & Siler 39 7:28 39 4:31
Highland Ellsworth btw Siler & Yellowstone 39 7:33 39 4:36
Highland Frasure btw Poleline Ext & Siler 27 7:35 27 4:44
Highland Frasure btw Siler & Yellowstone 27 7:37 27 4:45
Highland Garden Apts & Pineridge Mall Ent 11 7:50 11 4:30
Highland Granite & McCaleb 62 8:04 62 4:21
Highland Granite & Ridgewood 62 8:02 62 4:19
Highland Hawthorne btw Ballard & Cemetery 27 7:30 27 4:38
Highland Hawthorne btw Cemetery & Edmo 27 7:43 27 4:50
Highland Hawthorne btw Edmo & Bus Turnaround 27 ***** 27 *****
Highland Hawthorne btw Reservation & Ballard 61 7:34 61 4:15
Highland Hawthorne btw Siphon & Tyhee 39 7:18 39 4:21
Highland Hawthorne btw Tyhee & Reservation 61 7:32 61 4:14
Highland Hawthorne Middle School 11 7:55 11 4:20
Highland Highway (156) 25 7:49 25 4:28
Highland Hiline & Timbee Hall 39 7:38 39 4:41
Highland Hiline btw Ballard & Reservation 34 7:49 34 4:27
Highland Hiline btw Cemetery & Ballard 34 7:46 34 4:28
Highland Hiline btw Edmo & Cemetery 34 7:42 34 4:30
Highland Hiline btw Reservation & Tyhee - (HHS) 34 7:50 34 4:26
Highland Hiline btw Tyhee & New Day - (HHS) 34 7:51 34 4:24
Highland Juliette btw Misti & Kimmi Crt 18 7:57 18 4:33
Highland Kymball (5110) 34 7:57 34 4:16
Highland Laughran btw Siphon & Tyhee 37 7:40 37 4:30
Highland Laughran btw Tyhee & Reservation 37 7:42 37 4:33
Highland Leonidas btw Elizabeth & Mary 34 8:00 34 4:19
Highland Lodge btw Hawthorne & Philbin 61 7:52 61 4:33
Highland Lucky (5262) 18 7:48 18 4:20
Highland Manning (All) 25 7:33 25 4:46
Highland Mesquite @ mailboxes 18 7:45 18 4:17
Highland Mission btw Ross Fork & Edmo 34 7:39 34 4:37
Highland Moonglow (All) 25 7:37 25 4:50
Highland Mountain Park Road & Washburn 39 8:00 39 4:11
Highland Park Lawn @ crosswalk 25 7:51 25 4:30
Highland Philbin btw Ballard & Reservation 33 7:46 33 4:31
Highland Philbin btw Cemetery & Ballard 61 7:57 61 4:43
Highland Philbin btw Lodge & Cemetery 61 7:54 61 4:38
Highland Philbin btw Reservation & Tyhee 27 ***** 27 *****
Highland Philbin btw Siphon & Tyhee 0 ***** 0 *****
Highland Pocatello Creek (2320) - (HHS) 62 ***** 62 *****
Highland Poleline Ext btw Ballard & Frasure 39 ***** 39 *****
Highland Poleline Ext btw Cemetery & Frasure 27 7:34 27 4:43
Highland Quinn W (1100) - Willow Apts 11 7:48 11 4:28
Highland Raven Way (493) 25 8:01 25 4:19
Highland Reservation btw Hawthorne & Yellowstone 27 7:19 27 4:25
Highland Reservation btw Laughran & Rio Vista 33 7:39 33 4:26
Highland Reservation btw Philbin & Hawthorne 27 7:16 27 4:21
Highland Reservation btw Philbin & Rio Vista 33 7:49 33 4:33
Highland Reservation btw Swanson Loop & Laughran 33 7:37 33 4:24
Highland Reservation btw Yellowstone & Hiline 27 7:21 27 4:27
Highland Rio Vista btw Ballard & Cemetery 61 7:41 61 4:22
Highland Rio Vista btw Reservation & Ballard 33 7:41 33 4:27
Highland Rio Vista btw Reservation & Tyhee 33 7:55 33 4:38
Highland Rio Vista btw Tyhee & Siphon 37 7:50 37 4:40
Highland Ross Fork btw Bannock & Eagle 34 7:33 34 4:42
Highland Ross Fork Creek (All) 34 7:17 34 4:56
Highland Sage Hollow & Paint Brush 25 7:30 25 4:43
Highland Sage Hollow & Whitecloud 25 ***** 25 *****
Highland Satterfield & LDS Church 62 8:10 62 4:07
Highland Satterfield & Marilyn 62 7:53 62 4:11
Highland Satterfield & Terrace 62 8:09 62 4:09
Highland Shoshone Bannock Tribes Head Start 34 7:37 34 4:39
Highland Siler btw Cemetery & Frasure 27 7:52 27 4:57
Highland Siler btw Edmo & Cemetery 27 7:49 27 4:55
Highland Siler btw Edmo & Ellsworth 39 7:31 39 4:34
Highland Siphon btw Hawthorne & Philbin - (HHS) 37 7:35 37 4:25
Highland Siphon btw Philbin & Rio Vista - (HHS) 37 7:36 37 4:26
Highland Siphon btw Rio Vista & Laughran - (HHS) 37 7:37 37 4:28
Highland Sonoma (2608) 62 7:49 62 4:10
Highland Stoneridge & Summit 62 7:50 62 4:14
Highland Stoneridge (1411) 62 7:51 62 4:13
Highland Stuart & Fern 18 7:54 18 4:28
Highland Stuart (5161) - Stuart Park 18 7:52 18 4:25
Highland Stuart (5415) - Sample City Park 18 7:50 18 4:22
Highland Summit & Desert View Court 62 7:59 62 4:25
Highland Summit & Satterfield 62 8:08 62 4:27
Highland Summit & Trapper Court 62 8:06 62 4:26
Highland Summit (3668) 62 7:58 62 4:24
Highland Swanson Loop (All) 33 7:36 33 4:20
Highland Tyhee & Billy Lane 25 7:35 25 4:36
Highland Tyhee btw Hawthorne & Philbin 27 ***** 27 *****
Highland Tyhee btw Laughran & Rio Vista 33 7:34 33 4:18
Highland Tyhee btw Laughran & Swanson Loop 33 7:35 33 4:19
Highland Tyhee btw Philbin & Rio Vista 33 7:33 33 4:16
Highland Tyhee btw Yellowstone & Hawthorne 27 7:14 27 4:15
Highland Valenty (4893) 25 7:15 25 4:23
Highland Wallin btw Rio Vista & Philbin - (HHS) 37 7:47 37 4:36
Highland Wheeler (All) 34 ***** 34 *****
Highland Whitecloud & Whispering Cliffs 25 7:29 25 4:41
Highland Wilson (1021) - Bannock Mobile Home 11 8:00 11 4:14
Highland Wilson (1109) - Bannock Mobile Home 11 8:01 11 4:13
Highland Yellowstone (5423) - Tot Spot Daycare 18 7:44 18 4:15
Highland Yellowstone (5555) - Town & Country 18 7:43 18 4:14
Highland Yellowstone E btw Ballard & Cemetery 39 7:26 39 4:29
Highland Yellowstone E btw Reservation & Ballard 39 7:24 39 4:27
Highland Yellowstone E btw Reservation & Tyhee 39 7:22 39 4:25
Highland Yellowstone W & Fort Hall Monument 39 7:41 39 4:44
Highland Yellowstone W btw Ballard & Reservation 39 7:47 39 4:49
Highland Yellowstone W btw Cemetery & Ballard 39 ***** 39 *****
Highland Yellowstone W btw Edmow & Cemetery 39 7:44 39 4:47
Highland Yellowstone W btw Ellsworth & Edmo 39 7:43 39 4:46
Highland Yellowstone W btw Reservation & Tyhee 39 7:49 39 4:52
Highland Zebe & Knudsen 11 7:41 11 4:36